כיצד ניתן לטפל ב-OCD בצורה הטובה ביותר?

מחקר מצא כי 75% מהאנשים עם OCD מראים שיפור משמעותי לאחר טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT). באופן ספציפי יותר, הטיפולים היעילים ביותר הם סוג של CBT בשם חשיפה ומניעת תגובה (ERP),  אשר יש את הראיות החזקות ביותר התומכות בשימוש שלה לטיפול OCD .  ERP  נעשה בדרך כלל על ידי איש מקצוע מורשה לבריאות הנפש (כגון פסיכולוג, עובד סוציאלי או יועץ לבריאות הנפש) במסגרת אשפוז. זה אומר ביקורים במשרד המטפל בזמן קבוע פעם, או כמה פעמים בשבוע. יתר על כן, לצורה זו של טיפול אין סיכונים או תופעות לוואי הקשורות בה, ולכן היא נותרה הטיפול המועדף לטיפול ב- OCD על ידי המכון הלאומי לבריאות ומצוינות קלינית (NICE)  בבריטניה.

מה שאנחנו יודעים מהמחקר הוא שכמעט לכל אחד יש מחשבות פולשניות שהן לא הגיוניות או מדאיגות. מטרתה של CBT היא לעזור ליחיד עם OCD לזהות ולאתגר את דפוסי המחשבה שגורמים חרדה, מצוקה והתנהגויות כפייתיות שלהם על מנת לספק להם את הידע והכלים להמשיך לעבוד לקראת התאוששות מלאה מOCD.

בהשוואה לפסיכותרפיה המסורתית, שבה המפגשים מתמקדים רק על הבעיות של הלקוח, טיפול CBT  עבור OCD הוא הרבה יותר פרואקטיבי. בעבודה משותפת, הן המטופל והן המטפל נוטלים תפקידים פעילים בהערכת הבעיה, ובמתווה צעדים קונקרטיים ופעילים לקראת הקלה על הסימפטומים. ע"י שימוש ב- (Yale-Brown Compusive Scale (YBOCS ובכלי הערכה רבים אחרים, המטפל מסייע ללקוח ליצור רשימה מפורטת של הסימפטומים שלו. רשימת סימפטומים זו משמשת אז ככלי העיקרי בERP - על סמך רשימת תסמינים זו, הלקוח.ה מבצע.ת ניסויים במהלך הפגישות הטיפוליות עם חשיפה לפחדיו.ה, החל מהפריטים המעוררים חרדה לפחות מרשימת הסימפטומים. שיעורי "שיעורי בית" רגילים ניתנים כך שהלקוח.ה יכול.ה להמשיך להתמודד עם הסימפטומים בין הפגישות הטיפוליות.

 

 

מקורות:

In 2013, the American Psychiatric Association published the Practice Guideline for the Treatment of Patients with Obsessive Compulsive Disorder, authored by two members of the IOCDF Scientific and Clinical Advisory Board, Drs. Lorrin Koran and H. Blair Simpson. The Practice Guidelines reviewed all available research and recommends CBT and/or medication as the most effective treatments for OCD.

 

International IOCD Foundation. Retrieved from: https://iocdf.org/about-ocd/ocd-treatment/

 

NICE, 2018. Retrieved from: https://www.ocduk.org/overcoming-ocd/nice-guidelines-for-the-treatment-of-ocd/3.

The Clinical Neuropsychology Laboratory

Department of Psychology

The Hebrew University of Jerusalem

Mount Scopus, Jerusalem 91905, ISRAEL

+972-2-588-1131

cnlab@mail.huji.ac.il