top of page

מידע על OCD

הפרעה טורדנית כפייתית (או Obsessive compulsive disorder, OCD) קיימת בקרב כ-2% מהאוכלוסיה. ההפרעה מתאפיינת בחוויה של מחשבות חודרניות או אובססיות, שגורמות מצוקה או חרדה רבה, והתנהגויות כפייתיות או קומפולסיות, שבחלק גדול מהמקרים נעשות בתגובה לאובססיות ובמטרה להרגיע את החרדה שהאובססיות גורמות, או למנוע סכנות לך או לקרובים אליך.

האם OCD היא הפרעת מוח?

מחקרים מראים כי OCD קשור לבעיות בתקשורת בין החלק הקדמי של המוח לבין מבנים עמוקים יותר במוח המשתמשים בנוירוטרנסמיטור המכונה סרוטונין. תמונות של המוח בפעולה מראות כי אצל אנשים מסוימים, מעגלי המוח המעורבים ב-OCD הופכים להיות תקינים יותר בשימוש בתרופות המשפיעות על רמות הסרוטונין או לאחר טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT).

 

האם OCD עובר בתורשה?

מחקרים מראים כי OCD עובר בתורשה במידה מסוימת ושהגנים עשויים למלא תפקיד בהתפתחות ההפרעה. גנים הם כנראה רק אחראים חלקית על גרימת ההפרעה, אם כי אף אחד לא באמת יודע מה הגורמים אחרים שעשויים להיות מעורבים - אולי מחלה או אפילו מתחים של חיים רגילים, שעלולים לעורר את פעילותם של גנים הקשורים לסימפטומים של OCD.

 

מחקר עתידי

מחקר הוא המפתח למציאת הגורם ל-OCD. מחקרים רבים נערכים באוניברסיטה העברית כדי לבחון דרכים לשפר ולשפר את חיי היומיום של הסובלים מ-OCD.

מחשבות חודרניות (אובססיות)

אחד המאפיינים השכיחים ביותר ב-OCD הוא חוויה של מחשבות, רגשות, דחפים או דימויים שנחווים כלא נעימים ולא רצויים, על אף שקשה מאוד להפסיק אותם. מחשבות אלו יכולות להיות שונות מאוד מאדם לאדם. לדוגמא:

- מחשבות או אפילו דימויים המתארים משהו נורא שקורה לך או לאדם הקרוב אליך.

- מחשבות על כך שאתה מתנהג בצורה אלימה או לא נאותה שיכולה לפגוע פיזית, מינית או בצורה אחרת באדם אחר כלשהו או בעצמך.

- מחשבות טורדניות שאומרות לך שאולי לא עשית משהו כמו שצריך - אולי לא שטפת ידיים, לא נעלת את הדלת, או לא בדקת את הגז כמו שצריך.

- תחושות של לכלוך שקשה להסיר, או מחשבות על חיידקים או מחלות שאתה צריך להזהר מאוד על מנת לא להדבק מהן.

- אצל אנשים דתיים הסובלים מ-OCD, אבל לא רק, שכיח למצוא מחשבות חודרניות הקשורות לדת, למשל אצל יהודים - מחשבות הקשורות לאופן הנחת התפילין, להלכות הקשורות לנידה או לכשרות.

 

בכל המקרים האלו, ובמקרים נוספים, ניתן לומר שמדובר במחשבות חודרניות. המאפיין המשותף לכל אלו הוא שהמחשבות הללו מטרידות בלי הפסקה, מרגישות מאד חשובות ושצריך לעשות משהו לגביהן.

 

למרות שפעמים רבות את/ה בטח מרגיש/ה כאילו רק את/ה חווה מחשבות כאלו - זה לא באמת כך. למעשה, מחקרים מראים שכ-90% מהאנשים בעולם חווים מחשבות חודרניות מסוג זה, וסביר להניח שגם המחשבה הכי נוראית שאת/ה חושב/ת שיש לך מופיעה גם אצל אנשים רבים אחרים. 

טקסים כפייתיים (קומפולסיות)

בדומה למחשבות חודרניות, גם טקסים כפייתיים יכולים להיות מגוונים ושונים מאוד מאדם לאדם, ולמעשה כוללים כמעט כל התנהגות שבאמצעותה אתה מנסה להתמודד עם המחשבות החודרניות. טקסים שכיחים כוללים:

- שטיפה חוזרת של הידיים או ניקיון חוזר מסוגים שונים.

- בדיקות חוזרות ש'נעלתי את הדלת' או 'סגרתי את הגז' או דברים דומים.

- אנשים רבים גם מבצעים טקסים שכלל לא נראים כלפי חוץ. אנחנו קוראים לטקסים אלו 'טקסים מנטליים', והם יכולים לכלול ניסיונות לסלק את המחשבות החודרניות בדרכים שונות, ניסיונות 'לבטל' אותן על ידי חשיבה על משהו חיובי או אחר, חזרה על מילים, מספרים או תפילות בראש או בדיבור, ודרכים נוספות להתמודד עם המחשבות החודרניות.

- במקרים אחרים טקסים אלו יכולים לכלול סידור חוזר של דברים בבית או במשרד

- בדיקה חוזרת של הגוף שלי לראות שאני נראה בסדר ושאין לי שום מחלות

- במקרים אחרים טקסים יכולים לכלול אגירה של חפצים בבית, במשרד, במחשב או במקום אחר.

 

באופן כללי, טקסים כפייתיים נעשים במקרים רבים על מנת להפחית את המצוקה שהמחשבות החודרניות גורמות, או לחילופין - למנוע את הדבר הנורא או המפחיד שלתחושתך עלול לקרות אם לא תבצע/י את הטקס. פעמים רבות גם אם הטקסים עוזרים להפחית את החרדה בטווח הקצר, את/ה עלול/ה להרגיש שעם הזמן הם יוצאים משליטה, נעשים ארוכים וחזרתיים יותר ומפריעים יותר ויותר לתפקוד. אבל גם אם את/ה שמ/ה לב לזה, הרבה פעמים את/ה מרגיש/ה שקשה לך להפסיקם, או שאין לך ברירה אלא להמשיך לעשותם, אחרת יקרה דבר שהוא גרוע יותר מבחינתך.

למה הטקסים לא באמת עוזרים

כאמור, הטקסים נעשים, לפחות בהתחלה, בשביל להפחית את המצוקה והחרדות שהמחשבות החודרניות והאובססיות מעוררות. אבל, כמו שבטח שמת לב, למרות שהטקסים עוזרים בטווח הקצר להפחית מצוקה, המצוקה והחרדות חוזרות במהרה, וכך גם האובססיות עצמן, שלעיתים אפילו מתגברות. זה בתורו מוביל לביצוע חוזר של הטקסים, ככה שעם הזמן, הטקסים נהיים ארוכים יותר ויותר, תכופים יותר ויותר, וככה ה-OCD הולך ומשתלט על החיים. לפעמים בזמן שאת/ה חווה מחשבות חודרניות נראה לך שהפעם רק אם תעשה/י את הטקס המחשבות יעברו, אבל גם בפעם ההיא המחשבות עוברות רק באופן זמני, אבל מהר מאוד את/ה מוצא/ת את עצמך נאלצ/ת לבצע את הטקס שוב, באותה הצורה או בצורה אחרת. לאחר שהטקס כבר נהיה פעילות יומיומית הוא הולך והופך להרגל, ככה שאת/ה יכול/ה למצוא את עצמך עושה את הטקס למרות שבכלל לא חווית עדיין אובססיה או מחשבה חודרנית, ולו רק כדי 'להקדים רפואה למכה', או סתם כי כבר התרגלת לעשות דברים בצורה הזו. בסופו של דבר את/ה מוצא/ת את עצמך כלוא במעגל של אובססיות וטקסים שרק הולך ומסתבך, בלי שאת/ה רואה כל דרך יציאה.

bottom of page